Patrick Vieira

Patrick Vieira to zawodnik, który kojarzony jest ze znakomitej gry w środku pola. To piłkarz, który szczególnie mocno utkwił w pamięci kibiców Arsenalu oraz reprezentacji Francji. Co warto o nim wiedzieć?

Początek kariery

Patrick Vieira urodził się w stolicy Senegalu, Dakarze. Miało to miejsce w 1976 roku. Już w Afryce zaczął stawiać swoje pierwsze kroki w futbolu. Jako chłopiec wyjechał z rodziną do Francji, gdzie dalej rozwijał swoją pasję, tym razem pod okiem dużo lepiej wyszkolonych specjalistów. Grał tam przez kilka lat w rozgrywkach juniorskich, a z FC Tours wykupił go AS Cannes. 

To było dobre miejsce do nabrania szlifów w piłce seniorskiej. Praktycznie od razu zadebiutował w pierwszej drużynie. Ostatecznie udało mu się rozegrać tam 49 spotkań, grywał regularnie nawet pomimo późniejszej zmiany trenera.

Legenda Arsenalu

Za kulisami toczyła się walka największych włoskich klubów o Patricka Vieirę. Na celowniku francuza miał Milan, Inter oraz Juventus. Ostatecznie trafił do tych pierwszych za sumę 26 mln Franków. Jednak nie trafił w gust tamtejszego sztabu trenerskiego. Na Półwyspie Apenińskim rozegrał zaledwie dwa mecze i po sezonie został sprzedany do Arsenalu. 

Na wyspach radził sobie świetnie, był silny, wysoki, ale także szybki. Można było stwierdzić, że był graczem kompletnym. Walnie pomógł zdobyć Kanonierom liczne mistrzostwa kraju i FA Cup. W klubie miał wsparcie innych znakomitych francuskich graczy, takich jak Thierry Henry, Nicolas Anelka, Emmanuel Petit, czy Giles Grimandi. Oczywiście całą tę ekipę zgrywał ich rodak, Arsene Wenger, główny odpowiedzialny za ten wspaniały okres w Arsenalu. Gdyby nie on, być może Veira nigdy nie wzniósłby się na taki poziom.

Przeczytaj:  Czy Artur Boruc wywalczy miejsce między słupkami Bournemouth?

Mistrzostwo świata i asysta w finale

Patrick Vieira pierwszy raz zagrał w trykocie reprezentacji Francji w 1997 roku. W kolejnym roku znalazł się w składzie na mundial, który miał miejsce w kraju, który reprezentował. Zagrał na nim dobrze i zanotował nawet asystę w meczu finałowym

Dogrywał wtedy piłkę oczywiście do Emmanuela Petita, czyli kolegi z klubu. Vieira dwa lata później sięgnął z drużyną Trójkolorowych także po tytuł mistrza Starego Kontynentu. Urodzony w Dakarze zawodnik był jeszcze wicemistrzem świata z 2006 roku. Łącznie w kadrze rozegrał 107 spotkań oraz strzelił 6 goli. 

Zmierzch kariery

Po sezonie 2004/2005 odszedł do Juventusu, a z niego przeszedł do Interu. Łącznie we Włoszech w 3 klubach rozegrał 100 spotkań i strzelił 11 bramek. W 2010 roku zawitał w składzie Manchesteru City, gdzie po jednym sezonie zawiesił buty na kołku. 

W City osiadł na dłużej, gdyż trenował tamtejsze drużyny młodzieżowe do 2015 roku. Obecnie jest trenerem RC Strasbourg, a o formie tego zespołu możecie przeczytać na https://blog.etoto.pl/typy-bukmacherskie/.